staw

Magdalena Stawicka

 

 

Jestem psychologiem, współzałożycielką i członkinią zespołu ZERO-PIĘĆ Fundacji na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci w Poznaniu. Psychologię ukończyłam na UAM w Poznaniu, gdzie przez kilkanaście lat pracowałam później w Instytucie Psychologii. W pracy klinicznej w zasadzie od początku interesowały mnie najbardziej obszary związane z relacją małego dziecka z rodzicami, co zaowocowało rozlicznymi poszukiwaniami teoretycznymi (m-dzy innymi pracą doktorską) i praktycznymi szkoleniami z tego zakresu. W ten sposób trafiłam również na kurs NBAS w Polsce i w 2008 uzyskałam certyfikat uprawniający do stosowania tej skali, a w 2013 z rąk T.B. Brazeltona odebrałam certyfikat trenera asystującego.

 

cert

NBAS wykorzystuję głównie w pracy z rodzinami z noworodkami podczas wizyt domowych, jakie prowadzimy w Fundacji ZERO-PIĘĆ. Skala Brazeltona to doskonałe narzędzie pozwalające na poszerzoną obserwację funkcjonowania maluszka, interpretowania jego sygnałów oraz odkrywania mocy i wagi jego komunikacji z otoczeniem. Jednocześnie obserwacja noworodka przy pomocy NBAS jest świetną okazją do rozmowy z rodzicami, dotyczącej ich obaw i radości związanych z opieką nad maluchem.

o_mnie_bozena

Szkoliłam się w zakresie psychoterapii psychodynamicznej w OPP w Krakowie, psychoterapii systemowej indywidualnej i rodzin w WTTS; psychoterapii diady rodzic-niemowlę̨ i terapii opartej na mentalizacji w Anna Freud Centre. Ukończyłam liczne szkolenia w zakresie pracy terapeutycznej z niemowlęciem/małym dzieckiem i jego rodziną w School of Infant Mental Health w Londynie (w tym dwuletnie szkolenie z metody Esther Bick – “Infant Observation”), a także kurs doskonalący z zakresu wczesnej interwencji i zdrowia psychicznego małych dzieci w IMiD w Warszawie. Posiadam certyfikat uprawniający do oceny przywiązania u niemowląt w oparciu o procedurę̨ Strange Situation Mary Ainsworth oraz mentora monachijskiego programu, wspierającego budowanie bezpiecznego przywiązania - SAFE K. Brischa. Odbyłam staże w Klinice Psychiatrii UM i Szpitalu Klinicznym nr 3 w Poznaniu; przez rok byłam członkiem zespołu terapii systemowej Instytutu Psychiatrii w The Maudsley Hospital w Londynie.

ksiazka_stawicka

Jestem autorką książki ,,Autodestruktywność dziecięca w świetle teorii przywiązania”, artykułów dotyczących tematyki przywiązania, krzywdzenia, wspierania rodzin z małymi dziećmi oraz licznych wystąpień́ konferencyjnych. Zajmuję się udzielaniem indywidualnych konsultacji i terapii dla rodziców małych dzieci, prowadzę warsztaty dla rodziców. Opracowuję również programy i prowadzę wykłady, szkolenia (w tym na studiach podyplomowych, na specjalizacji klinicznej UAM oraz UM w Poznaniu, dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych , MOPR). Prowadzę także supewizje zespołu koordynatorów pieczy zastępczej dla MOPR w Poznaniu. Jestem członkinią World Association for Infant Mental Health.